Intervju – Pobeda

Intervju – Pobeda

U modernom dobu u kojem živimo, plastična hirurgija više nije tabu tema,da li se slažete sa tom konstatacijom?

Plastična i rekonstruktivna hirurgija je hirurška grana koja se bavi najpre rekonstrukcijom deformiteta koji nastaju kao posledica traume ili onkoloških operacija. Rekonstruktivni hirurzi leče opekotine i urodjene anomalije, kao i povrede šake. Uzimajući sve ovo u obzir,  predrasuda je da je plastična hirurgija samo estetska. To je samo jedan manji deo onoga čime se plastična hirurgiju ustvari bavi. Uslov da budemo zadovoljni  operacijama estetske hirurgije, koje nam mogu pomoći da održimo dobar izgled, je unutrašnji mir.

Za koji vid estatske hirurgije vlada najveće interesovanje?

Mlade devojke se često odlučuju za korekciju dojki, dok žene posle 40 – te žele da svoj izgled održe mladim te se odlučuju za korekcije lica od manje invazivnih metoda do hirurških tretmana kojim  postižu trajniji rezultat.

Ko sve može biti Vaš pacijent odnosno koji su to uslovi  koji se moraju zadovoljiti?

Pre svake hirurške intervencije neophodan je razgovor i pregled pacijenta. Potrebno je znanje i velika veština hirurga u proceni realizacije želja pacijenata. Hirurg mora da predoči sve mogućnosti  koje pacijent može dobiti hirurškom intervencijom. Pacijent je isključivo osoba sa realnim očekivanjima.

Koliko najmanje godina treba da ima pacijent?

Korekcija klempavih ušiju se radi već u uzrastu od 6-7 godina, sve ostale posle 18 kada se završava rast i dostiže mentalna zrelost.

Koliko ima zainteresovanih za uklanjanje mladeža? Ljudi su nekada imali predrasude da se oni ne smiju dirati i micati. Koliko se svijest o tome promijenila?

Mladeži ili pigmentne promene na koži su svakako problem kojim se bave najpre onkolozi , plastični hirurzi i dermatolozi. Pigmentne promene se tokom života pod uticajem sunca i drugih spoljašnjih faktora mogu menjati te je potrebno jednom godišnje obaviti pregled kod kompetentnih stručnjaka. To je način da se na vreme uoče eventualne promene koje mogu ugroziti zdravlje i život pacijenta. Onkološki princip je preventivno uklanjanje svih pigmentnih lezija koje se mogu menjati. Ono što je važno za pacijente je da ih oni sami ne trebaju iritirati  ili uklanjati već to moraju obaviti stručnjaci edukovani za to.

Da li možemo reći da su Vaši pacijenti realni u svojim zahtjevima?

Pacijenti su najčešće realni. Doktori moraju da učestvuju i donošenju odluke o tipu i opsegu hirurške procedure koja je najbolja za njih.

Šta kažete pacijentu ukoliko traži hirurški zahvat koji će za posledicu imati potpuno neprirodan izgled?

Nije samo privilegija pacijenata da biraju doktore. I lekari imaju mogućnost da odbiju pacijenta ukoliko se njihovi zahtevi  kose sa moralnim i etičkim principima struke.

 

Da li se i koliko razlikuje rad naših doktora u odnosu na one u svijetu?

Dobri doktori su posvećeni svom poslu, kod nas i u svetu. Učimo iz istih knjiga i posećujemo iste kongrese. Ono što je nekad različito su uslovi pod kojima operišemo i lična kreativnost doktora koji operiše. Svako od nas da svoj ton konačnom estetskom rezultatu. Važno je i da se operacija obavlja u specijalizovanim ustanovama koje imaju svu opremu i bezbednost, što je osnovni preduslov za brz oporavak pacijenta posle operacije. Ja svoje operacije ovog tipa obavljam u bolici Codra u Podgorici koja može da obezbedi sve ove uslove.

 

Kolika je cijena za estetsku hirurgiju grudi, usni, botoksa, liposukcije, podizanje kapaka i nosa?

U okviru svake operacije postoji niz različitih varijacija od izbora tehnike do materijala koji se koristi za korekciju. Sve su to faktori koji mogu uticati na konačnu cenu pojedinačnih operacija. Svakako su na našim prostorima  ceneznatno niže od onih u svetu. Za npr. operaciju korekcije dojki od 2500-4000 eura, liposukcije u zavisnosti od opsežnosti operacije, nosa 2000-3500… i tako pojedinačno, jer se za svakog pacijenta cena formira  pojedinačno.

 

Da li je bilo onih koji su želeli da im grudi ili usne budu poput nekih glumica ili pevačica?

Dešava se da pacijenti imaju svoje idealne modele, ponekad je moguće približiti želje mogućnostima u zavisnosti od konstitucije koju pacijenti imaju.

 

Da li se može konstatovati da osobe koje nijesu zadovoljne svojim fizičkim izgledom da im je i psiha promijenjena?

Ne, to svakako ne možemo generalizovati jer nezadovoljstvo sopstvenim izgledom ne treba definisati kao psihički poremećaj. Ovakav problem je  prisutan samo kod onih čija su očekivanja nerealna gde postoji realni rizik da se to nezadovljstvo pacijenata produbi i pored korektno uradjene estatske operacije. To ujedno znači da rekonstruktivni hirurzi moraju istovremeno biti i dobri psiholozi.

 

Da li poslije operacije ostaju ožiljci i da li se vremenom oni mogu pomoću nekih krema sanirati?

Postoji predrasuda da postoje operacije posle kojih ne ostaju ožiljci. Estetska hirurgija takodje ostavlja za sobom ožiljke ali su oni skriveni u pregibima ili kosmatom delu tela. Nakon zarastanja moguć je konzervativni tretman utrljavanjem krema za ožiljke što ponekad spreči njegovo zadebljavanje i smanjuje njihovu vidljivost.

 

Ko su najčešće vaši pacijenti, žene ili muškarci i za šta je jači pol najviše zainteresovan?

Definitivno su to žene, ali i muškarci sve češće. Oni se odlučuju u kasnijim zrelim godinama za operacije podmladjivanja lica ili lečenje posledica gojaznosti.

 

Da li su implantati u grudima opasni po dojilje?

To je pitanje koje često pacijenti postavljaju na pregledu. Najčešća operacija estetske hirurgije kod nas i u svetu je korekcije oblika i veličine dojki. Najnovije tehnologije napreduju te su implantati sa povećanim kvalitetom . Koriste se i kod operacija posle lečenja karcinoma i u estetskih korekcija. Nisu kancerogeni i ne izazivaju autoimune bolesti. Implantati ne ometaju dojenje ni preglede onkologa, UZ pregled dojki i mamografiju.